Počas tohto školského roka pre vás a vaše deti chystáme 7 spoločných akcií, ktoré budú súčasťou celoročnej súťaže O najaktívnejšiu rodinu.
V stredu, 16. novembra 2011, sa v našej obci uskutočnil 9. ročník speváckej súťaže Ráztočiansky slávik. Hoci sme kvôli zničenému kultúrnemu domu nemohli využiť sálu, našli sme náhradné priestory v jedálni ZŠ. Jedáleň sme vyzdobili, pripravili stoličky pre hostí a súťaž sa mohla začať. S ozvučením a technikou nám pomáhal pán J. Maxoň, ktorý v dohodnutom termíne prišiel nastaviť svoju aparatúru a dbal na to, aby hudba a zvuk po celý večer boli čo najlepšie. O organizáciu sa postarali zamestnanci Základnej školy s materskou školou Ráztočno a kultúrna komisia obecného úradu. Okrem obecného úradu nám finančne prispelo spotrebné družstvo JEDNOTA Ráztočno. Všetci, ktorí prišli, strávili veľmi príjemný večer plný hudby a spevu.
Ale predsa nemôžeme byť so všetkým spokojní. Čo by ste povedali na to, keby sme na budúci rok, jubilejný desiaty ročník, usporiadali súťaž bez vás, divákov? Mnohí z vás síce sedeli v hľadisku, ale vôbec ich nezaujímalo, kto ako spieva, veselo ste sa bavili, rozprávali ste, chodili po sále, vyrušovali všetkých naokolo svojím smiechom a vykrikovaním. Spýtajte sa spevákov, ako sa im spievalo v takom prostredí! Nuž, ponaučenie pre nás, rada pre budúci rok pre vás – ak neviete, ako sa správať, zostaňte nabudúce doma a nekazte to nám ostatným, prosím!
NÁZOV PROJEKTU: celoslovenská kampaň Krok za krokom smerom k lesu
KOORDINÁTOR PROJEKTU: Národné lesnícke centrum – Ústav lesníckeho poradenstva a vzdelávania Zvolen (NLC-ÚLPV Zvolen).
HLAVNÝ PARTNER PROJEKTU: Lesostav Nitra, a.s
PARTNERI PROJEKTU: š.p. LESY SR, ML Košice, ďalšie lesnícke organizácie
TRVANIE PROJEKTU: november 2011 – apríl 2012, vyhodnotenie projektu máj 2012
CIEĽOVÁ SKUPINA: žiaci II. stupňa ZŠ, (vzhľadom na tematické zameranie projektu a učebné osnovy je odporúčaný 6. - 7. ročník ZŠ), ktorí vytvoria jeden pracovný tím.
VÝCHODISKOVÁ SITUÁCIA: Rok 2011 bol vyhlásený OSN za Medzinárodný rok lesov 2011. Hlavný slogan: „Forest for People“ – „Les pre ľudí“ zdôrazňuje prepojenie človeka s lesom, zviditeľňuje dôležitú úlohu človeka pri ochrane a udržateľnom rozvoji lesov. Cieľom je teda zvýšiť povedomie a posilniť trvalo udržateľné obhospodarovanie lesov, ochranu prírody a rozvoj všetkých typov lesov tak, aby mohli byť využívané aj budúcimi generáciami.
NLC spolu so svojimi partnermi pripravilo množstvo podujatí a aktivít zameraných na podporu zvyšovania environmentálneho povedomia verejnosti a jej pozitívneho formovania smerom k lesu a lesníctvu. Jedným z nich je aj celoslovenská kampaň Krok za krokom smerom k lesu.
CIEĽ PROJEKTU:
. Podporiť výchovu mladej generácie zameranú na environmentálne správny prístup k lesu a životnému prostrediu.
. Poskytnúť mladej generácií rady, odporúčania, pravidlá pre správanie sa k lesu a v lese, pozitívne formovať ich postoje v oblasti správania sa k svojmu prostrediu.
. Prispieť k poznaniu vlastného okolia, regiónu s myšlienkou urobiť niečo prospešné pre svoje okolie.
. Priblížiť lesy, ich dôležitosť a ich celospoločenský prínos pre spoločnosť.
Projekt sa zaoberá globálnymi problémami Zeme a naším prístupom k prírodným zdrojom.
Rozoberá 3 nosné témy:
. Voda a les
. Odpady a les
. Ovzdušie (doprava) a les
NÁSTROJE NA SPLNENIE CIEĽA:
• Prednášky, besedy a diskusie s lesníkmi
• Lesné vychádzka s lesným pedagógom
• Samostatná práca žiackych tímov, aktívne plnenie vytýčených úloh
• Motivácia formou súťaže medzi žiackymi tímami
V decembri sme pre vás pripravili ďalšie dve spoločné akcie, ktoré boli súčasťou súťaže O najaktívnejšiu rodinu. V utorok, 6. decembra, ste sa mohli zúčastniť pečenia vianočného pečiva. V školskej kuchynke sme privítali všetkých rodičov a ich deti, ktorí si chceli vyskúšať trpezlivosť pri práci, pečení a zdobení. Bolo veľmi zaujímavé sledovať, ako sa aj tie najmenšie deti snažia vytvarovať koláčiky, posýpať ich orechami alebo čokoládou alebo vykrajovať perníčky a a natierať ich vajíčkom. Kuchynka i celá škola rozvoniavala a vytvárala predvianočnú náladu. Všetky upečené koláčiky sme uložili do škatúľ, kde čakali do druhého dňa na ochutnávku. Ďakujeme aj rodičom, ktorí svoje koláče upiekli doma a priniesli ich na záverečné pohostenie.
V stredu, 7. decembra, sme sa všetci stretli na vianočnej burze, ktorú si pre rodičov pripravili šikovné a zručné deti. Výrobky pre vás pripravovali celé týždne a vyrobili naozaj vkusné a pekné drobnosti. Veľmi rýchlo sa vypredali stromčeky šťastia, ktoré vyrobil Kevin Kollár, vianočné gule z bavlniek, ktoré vymyslela s piatačkami pripravila Nelka Bartová a malým dievčatám sa veľmi páčili náušničky, s ktorými si dali prácu Lea Hianiková a Dominika Kotianová. Aj ostané výrobky boli veľmi pekné a všetci sme ocenili snahu a šikovnosť našich žiakov. Mnohí z vás odchádzali s plnými taškami všelijakých maličkostí. Najviac si ceníme, že ste finančne podporili svoje deti a ocenili ich námahu.
Súčasťou burzy bola aj tvorba ikebán, s ktorými deťom pomáhali pani majsterky z odbornej školy z Handlovej. Vianočné ikebany boli nádherné a všetky sa predali. Budú nám spríjemňovať naše vianočné príbytky.
Po skončení burzy sme rodičov a deti pozvali do jedálne na občerstvenie, kde ich čakala ochutnávka vianočného pečiva a počítačové prezentácie našich žiakov o dianí v škole a v triedach. Dúfame, že sme vytvorili príjemnú predvianočnú atmosféru. Jednoznačne najväčším prínosom sú však zážitky detí, našich žiakov, ktorí určite budú spomínať na spoločné pečenie, samostatne zarobené korunky a dobroty, ktorými sa hostili.
Dňa 2.2.2012 sa uskutočnil na našej škole zápis do 1. ročníka. Zápis organizovali pani učiteľka Ľachká a pani učiteľka Kanianska, ktoré zapísali 11 budúcich prváčikov.
Pri zápise pani učiteľka pozorovala nasledovné znaky:
Dnes bojujeme proti rakovine!
Rakovina, je nepríjemné ochorenie, ktoré trápi čoraz viac ľudí. I keď s niektorými formami dokážeme úspešne bojovať, stále nám berie mnohých z radov našich blízkych. Už asi neexistuje ani jedna rodina, ktorej by sa aspoň vzdialeným spôsobom nedotýkala. A práve preto, že je nám život pacientov tak dobre známy, mali by sme byť solidárni voči ľuďom trpiacim týmto ochorením. Každý rok sa preto koná verejná zbierka známa ako Deň narcisov.
Symbol nádeje